עבירות אלימות

עבירות אלימות הן שם כולל לשלל התנהגויות בעלות יסוד אלים החל מאיומים ותקיפה על שלל נסיבותיה וכלה בעבירות ההמתה. מה כוללות עבירות אלימות?

עבירות אלימות מתייחסות לשורה של התנהגויות אלימות בין אם פיזיות ובין אם אחרות בדרגות חומרה שונות.

לפיכך, חוק העונשין אוסר על תקיפה, וככל שתוצאותיה חמורות יותר, הדין לנאשם חמור יותר. כך למשל מפרט החוק תקיפה סתם, תקיפה הגורמת חבלה ממשית ותקיפה בנסיבות מחמירות עד להמתה בקלות דעת, המתה בנסיבות של אחריות מופחתת, רצח ורצח בנסיבות מחמירות. בהתאם לכך, העונש על תקיפה סתם הוא מאסר של שנתיים, ואילו העונש בגין רצח בנסיבות מחמירות הוא מאסר עולם.

לאור המגוון הרחב של העבירות מסוג זה, יש להביא לידיעת בית המשפט את מלוא ההיבטים הנוגעים לביצוע העבירה ולנסיבותיה, שכן סיווג חומרת ההתנהגות ישפיע באופן ניכר על חומרת הדין. למשל העונש על עבירה של תקיפה סתם שונה מהותית מהעונש של תקיפה שגרמה לחבלה.

בנוסף, על עבריין אלימות במשפחה לדעת כי במהלך ריצוי עונשו במאסר הוא יוגדר כאסיר אלימות במשפחה. לאור הגדרה זו, תידרש ועדת אלימות במשפחה להעריך את מסוכנותו בכל הנוגע ליציאותיו לחופשה, מפגשים עם בני משפחה, התייחדות ושחרור מוקדם.

יתרה מזאת, ישנם מספר חוקים נוספים שתפקידם להגן על נפגעי עבירות אלימות ללא קשר להליך הפלילי בעניינם.

לדוגמה החוק למניעת אלימות במשפחה והחוק למניעת הטרדה מאיימת. חוקים אלה מאפשרים הוצאת צווים שונים להגנה על נפגעי העבירה מאלימות. למשל, צו הגנה למניעת אלימות במשפחה.

ניתן לראות כי עבירות אלימות הנן עבירות חמורות ביותר והדין בגינן עשוי להיות קשה עד מאד. לכן, אם הנכם חשודים בביצוע עבירות מסוג זה או אם חוויתם עבירות מעין אלה מומלץ להתייעץ עם עורך דין פלילי.

צור קשר

וידאו

נגן וידאו

עו״ד שי גרין מציג: המשפט הפלילי

נגן וידאו

הרצאה בכנס על חזקת החפות

המלצות

בחירה נכונה

התקשרו למספר:

או השאירו שם וטלפון ונדבר בהקדם.

צריכים עוד מידע?

התקשרו למספר:

או השאירו פרטים ונשוחח מאוחר יותר

הירשמו לרשימת הדיוור עכשיו

וקבלו עדכונים תקופתיים על מאמרים משפטיים חדשים

צריכים ללכת?

התקשרו למספר:

או השאירו פרטים ונשוחח מאוחר יותר