עבירות מרמה והונאה

עבירות מרמה והונאה הן שם כולל לשלל התנהגויות אסורות שנועדו להשיג תועלת עבור המבצע אותן. בדרך כלל התועלת היא כספית.

למעשה עבירות אלה טומנות בחובן שורה של התנהגויות ערמומיות שמטרתן לקבל דבר מה בעל ערך כספי שלא היה מתקבל לולא ביצוע העבירה.

מדובר בעבירות נפוצות בתחום המשפט הפלילי, ולכן חוק העונשין אוסר על התנהגויות רבות שהמשותף להן הוא מצג שווא, שאמור להביא את נפגע העבירה לעשות או להימנע ממעשה כלשהו שיצמיח תועלת לעבריין. למשל חוק העונשין אוסר על תחבולה, זיוף והתחזות.

לדוגמה התחזות חלה כאשר אדם מציג את עצמו בפני אדם כלשהו בצורה כוזבת. בין אם המתחזה מייחס לעצמו תכונה מסוימת שהוא אינו אוחז בה, תואר שאינו שלו או זהות כוללת אחרת לגמרי, כאשר הוא גורם למצג שווא בו הצד השני נותן לו תמורה שלא הייתה מתקבלת לולא אותו מצג, הוא פועל בניגוד לחוק, ועושה מעשה פלילי.

הסיבה לריבוי סעיפי החוק היא הקושי להכליל את המעשים והמצגים המוגדרים כהונאה בסעיף חוק אחד כולל ומקיף.

יתר על כן, עבירות מרמה והונאה יכולות להתבצע הן על ידי אנשים פרטיים והן על ידי אנשי עסקים למטרות כלכליות. לאור זאת, הן מכונות לעתים עבירות “צווארון לבן”.

למשל עבירות מרמה והונאה המתבצעות במהלך פעילות שגרתית בחברה על ידי מנהלים, עובדים בכירים ואפילו זוטרים נקראות עבירות צווארון לבן. הן מוגדרות כך כיוון שבניגוד לעבירות מרמה אחרות, הן מבוצעות בדרך כלל על ידי החזקים בחברה במהלך עבודתם המקצועית.

לאור הטווח הרחב של העבירות, ישנה חשיבות רבה לנסיבות ביצוע העבירה, שכן סיווג המעשה ישפיע באופן ניכר על העונש.

נוסף על כך, עבירות אלה הן מהמורכבות ביותר כיוון שהן בדרך כלל סבוכות, יצירתיות ומתוחכמות. ומשכך, הן מצריכות התמחות מיוחדת שעשויה במקרים המתאימים להוביל לזיכוי או לעונש מקל ממנו ייהנה הנאשם. רוצים לדעת יותר על עבירות אלה? צרו קשר.

צור קשר

וידאו

נגן וידאו

עו״ד שי גרין מציג: המשפט הפלילי

נגן וידאו

הרצאה בכנס על חזקת החפות

המלצות

בחירה נכונה

התקשרו למספר:

או השאירו שם וטלפון ונדבר בהקדם.

צריכים עוד מידע?

התקשרו למספר:

או השאירו פרטים ונשוחח מאוחר יותר

הירשמו לרשימת הדיוור עכשיו

וקבלו עדכונים תקופתיים על מאמרים משפטיים חדשים

צריכים ללכת?

התקשרו למספר:

או השאירו פרטים ונשוחח מאוחר יותר