עבירות סמים

עבירות סמים הן עבירות הקשורות בסם מסוכן לפי פקודת הסמים המסוכנים וכוללות עבירות של ייבוא או ייצוא סם מסוכן, סחר והספקה.

פקודת הסמים המסוכנים אוסרת על שימוש, יבוא, יצוא, ייצור, סחר, גידול, החזקה, הכנה או הפקה של סם מסוכן שלא בהיתר כדין. ההצדקה לפקודה היא החשש מהתמכרות ומנזקים לאדם המכור ולסביבה כתוצאה מההתמכרות.

בהתאם להצדקה זו הפקודה אף אוסרת החזקת כלים המשמשים להחזקת סם מסוכן, להכנתו או לצריכתו. יתר על כן, הפקודה אוסרת הדחה של קטין לשימוש בסם מסוכן.

המחוקק ייחס חומרה מרובה לעבירות אלה, ולכן קבע בצד החמורות שבהן עונש של עשרים וחמש שנות מאסר. נוסף על כך, הפקודה מאפשרת חילוט רכוש של מי שבית המשפט הרשיעו בעבירה של סחר בסמים, וזאת בניסיון להקטין את המניע הכלכלי שבביצוע העבירה.

ראוי להדגיש כי סם מסוכן הוא כל חומר מן המפורטים בפקודה או נגזרות החומר ואין בפקודה התייחסות שונה לחומרים מסוימים על פני אחרים. לעומת זאת, יש בפקודה התייחסות לכמות המיועדת לצריכה עצמית אל מול כמות שאינה מיועדת לצריכתו האישית של העבריין. כמות זו, הנקובה בפקודה, כן מתחשבת בסוג הסם. לדוגמה החזקה של מעל 15 גרם קנבוס נחשדת כהחזקה שלא לשימוש עצמי, לעומת זאת החזקה של 0.3 גרם הרואין בלבד נחשדת כהחזקה שלא לשימוש עצמי.

מכל מקום, בתי המשפט מושפעים לא רק מכמות הסם המסוכן אלא גם מסוג הסם ומנסיבות ביצוע העבירה.

לפיכך, עורך דין הבקיא בתחום יוכל להבהיר לפני בית המשפט את נסיבות ביצוע העבירה ונסיבות מבצע העבירה באופן שיאפשר לבית המשפט לשפוט אותו על העבירה המתאימה למעשה ובמקרה המתאים להקל עמו.

יתירה מכך, עורך דין הבקיא בעבירות אלה יוכל לבחון את חומר הראיות, ולזהות האם יש בו אי אלו כשלים שיכולים להוביל לזיכוי הנאשם.

מכאן שבמקרה של חשד בעבירות אלה ישנה חשיבות רבה לקבלת ייעוץ משפטי. רוצים לקבל ייעוץ משפטי מקצועי לגבי עבירות סמים? צרו קשר.

צור קשר

וידאו

נגן וידאו

עו״ד שי גרין מציג: המשפט הפלילי

נגן וידאו

הרצאה בכנס על חזקת החפות

המלצות

בחירה נכונה

התקשרו למספר:

או השאירו שם וטלפון ונדבר בהקדם.

צריכים עוד מידע?

התקשרו למספר:

או השאירו פרטים ונשוחח מאוחר יותר

הירשמו לרשימת הדיוור עכשיו

וקבלו עדכונים תקופתיים על מאמרים משפטיים חדשים

צריכים ללכת?

התקשרו למספר:

או השאירו פרטים ונשוחח מאוחר יותר