עבירות מחשב ואינטרנט

עבירות מחשב ואינטרנט נקראות גם “עבירות סייבר”. מדובר בשם כולל לעבירות המתבצעות באמצעות מחשב ורשת האינטרנט או כנגד מחשב או מידע המאוחסן בו.

בחיינו המודרניים התפתח מרחב חיים נוסף, מרחב הסייבר. במרחב זה הטכנולוגיה שולטת ביד רמה, וקיומנו מתמצה במחשב, ברשת ובטלפון החכם.

ואולם, עם היתרונות הרבים של הקדמה, אחד החסרונות הבולטים שלה הוא בהתפתחות הפשיעה בניצול חולשותיה ובביצוע עבירות באמצעותה. ניתן לחלק עבירות אלה לשני סוגים עיקריים: עבירות בהן המטרה היא לחדור, לשבש, להפריע, למחוק וכיוצא בזה חומר הנמצא במחשב כלשהו, למשל להיכנס לחשבון דואר אלקטרוני שלא ברשות ולקרוא את תכני ההתכתבות. ועבירות בהן הטכנולוגיה היא האמצעי לביצוע העבירה, לדוגמה שימוש באינטרנט על מנת להונות משתמשים ולקבל מהם פרטיי כרטיס אשראי.

מובן מאליו כי ככל שהטכנולוגיה משמשת לביצוע עבירות כלשהן, הרי שלעתים היא גם משמשת מקור נגיש וחיוני לאיסוף ראיות. כך המשטרה יכולה לגלות את זהות מבצע העבירה למשל על פי תמונות שנמצאו במכשירו הנייד.

באשר לסוג הראשון של העבירות, קבע המחוקק בשנת 1995 חוק הקרוי חוק המחשבים. בחוק זה נמנות עבירות פליליות בהן המחשב או החומר האגור בתוכו הוא היעד של מבצע העבירה.

באשר לסוג השני של העבירות, הרי שניתן למנות בו את כל העבירות הפליליות הרגילות להתבצע גם במרחב הממשי. למשל עבירות מרמה, מין וביטחון.

בכל אופן, כיום ניתן לראות שכמעט בכל חקירה נתפסים מחשבים וטלפונים ניידים. וזאת למרות שברשת, במחשב ובטלפון הנייד נמצא מידע רב שעל פי רוב אינו נדרש מן העניין, כאשר אין לו כל קשר מהותי לחשדות.

הדבר חמור שכן יש בו כדי לפגוע בפרטיותו של החשוד, ולעתים הפגיעה היא אנושה הרבה יותר מעצם החקירה.

לפיכך, יש להקפיד על כך שהמשטרה אינה תופסת מחשבים או טלפונים בניגוד לחוק. במידה שהמשטרה חורגת מסמכותה אין בינה לבין עבריין אחר הבדל רב.

ככלל, אני מציע לבחון ולוודא שאכן ישנו יסוד סביר לתפיסת החפץ, שהבדיקה המשטרתית מוגבלת רק לעניין אותו היא חוקרת, שהבדיקה נעשית לפי הכללים המקובלים ושאין אמצעי חלופי לשימוש שפגיעתו בחשוד פחותה.

יש להתייעץ עם עורך דין הבקיא בתחום הסייבר בכל מקרה בו קיים חשד למעשים פליליים כנגד מחשב או באמצעות מחשב או קיימת בקשה לספק אמצעי טכנולוגי כלשהו לטובת חקירה.

צור קשר

וידאו

נגן וידאו

עו״ד שי גרין מציג: המשפט הפלילי

נגן וידאו

הרצאה בכנס על חזקת החפות

המלצות

עבירות מחשב וסייבר

המשפט הפלילי בארץ מסביר ומעגן את תחום עבירות מחשב, ומתאים את סוג הענישה לחומרת העבירה. החל מחדירה לחומר מחשב, ייצור ווירוסים והפצתם, שיבוש או הפרעה למחשב ועד פלט כוזב – פעולות אלו ואחרות נושאות בהשלכות עונשיות. על מנת לקבל את המענה המשפטי הדרוש בתחומים אלו ואחרים, יש לפנות אל עו”ד פלילי שי גרין. עורך דין זה מסייע ללקוחותיו במגוון סוגים של עבירות כדוגמת אלימות, מרמה, מחשב ואינטרנט, סמים ורכוש. כמו כן, עו”ד גרין מספק שירותים נוספים הכוללים בין היתר, ייעוץ לפני חקירה, ייצוג בערכאות המשפטיות השונות ועוד. 

עבירות מחשב – מידע חשוב

בהתאם לחוק הישראלי, מחשב מוגדר כמכשיר אלקטרוני הפועל בזכות תוכנה לצורך עיבוד חשבוני או לוגי של מידע כזה או אחר. בין מגוון המחשבים הקיימים בימינו, ישנן הדוגמאות הבאות: המחשב האישי והנייד, היומן האלקטרוני והטלפון החכם. 

כאשר אנו מדברים על עבירות מחשב, המשפט הישראלי מתייחס למגוון פעילויות פליליות בתחום המחשבים; פעולות הכוללות בין היתר, חדירה לחומר מחשב, שיבוש המחשב והפרעתו, ייצור והפצתם של ווירוסים ועוד. כך או כך, ניתן להבדיל כיום בין 2 סוגים מרכזיים בתחום עבירות המחשב: (1) עבירה פלילית המתבצעת כלפי המחשב, התוכן בתוך המחשב כמו גם אופן פעילותו; (2) עבירה פלילית המתבצעת בסיוע מחשב. 

מכל מקום, כאשר מתבצעת פעולה פלילית במחשב או באמצעותו, ההשלכות לכך הן מרחיקות לכת. עבירות מחשב יכולות לכלול עבירת בטחון מידע, הטרדה מינית, הטרדה מאיימת, עבירות זיוף, עבירות התחזות וכן הלאה – ובהתאם יש לפנות אל עורך דין פלילי. זאת לשם קבלת ייעוץ משפטי וליווי לאורך כל הדרך. 

עורך דין עבירות מחשב – ייצוג מקצועי ונאמן

עבירת מחשב מוגדרת ככזו, כאשר המחשב הוא קורבן העבירה  או כאשר מדובר בעבירה פלילית המתבצעת באמצעות מחשב. בהתאם, על מנת להתנהל במצב מורכב זה כראוי, רצוי לפנות אל הגורם המוסמך בתחום: עו”ד פלילי שי גרין. עורך דין זה מחזיק בניסיון רב בייצוג חשודים, נאשמים, אסירים ונפגעי עבירה. עו”ד גרין מחזיק בתואר ראשון במדעי המחשב ובמשפטים, ובתואר שני במשפטים עם התמחות במשפט הפלילי. זאת ועוד, עורך דין גרין מבצע עבודתו המקצועית תוך ליווי אישי, רמת זמינות גבוהה, וייצוג נאמן לאורך כל הדרך.תוכן עניינים

בחירה נכונה

התקשרו למספר:

או השאירו שם וטלפון ונדבר בהקדם.

צריכים עוד מידע?

התקשרו למספר:

או השאירו פרטים ונשוחח מאוחר יותר

הירשמו לרשימת הדיוור עכשיו

וקבלו עדכונים תקופתיים על מאמרים משפטיים חדשים

צריכים ללכת?

התקשרו למספר:

או השאירו פרטים ונשוחח מאוחר יותר