ליווי נפגעי עבירה

ליווי נפגעי עבירה: לנפגעי עבירה יש זכויות, שחשוב להכיר ולעמוד עליהן

בליווי נפגעי עבירה בהליך הפלילי אני נוהג במלוא הרגישות והסבלנות, וזאת מתוך הבנה כי לצד מיצוי זכויותיהם, יש לשמור על כבודם ולצמצם ככל הניתן את הנזק שעלול להיגרם להם מההליך הפלילי.

מיהו נפגע עבירה?

נפגע עבירה הוא כל אדם אשר נפגע מעבירה פלילית ובמקרים מסוימים גם בני משפחתו. לא בכדי נפגעי עבירה רבים חשים צורך בליווי משפטי לאורך ההליך הפלילי באמצעות עורך דין פלילי המצוי ברזי המשפט.

לכאורה, המשפט הפלילי נערך בין הרשות התובעת לבין הנאשם, ולנפגע העבירה אין בו מעמד, אך זוהי תפיסה ארכאית ומוטעית. הלכה למעשה, נפגע העבירה הוא זה שסבל מן הנאשם והוא שניזוק, ולכן יש לו עניין רב בתוצאת המשפט.

אין חולק על כך שפגיעה מעבירה פלילית היא אירוע טראומטי שעלול לפגוע בחייו של נפגע העבירה ולהשפיע עליו, על משפחתו ועל חבריו בכל תחומי התפקוד. ואולם, על רשויות התביעה מונחת האחריות לנהל את ההליך אל מול הנאשם, וכתוצאה מכך פעמים רבות זכויותיו של נפגע העבירה נזנחות.

לכן, בשנת 2001 נחקק חוק המכיר בזכויות נפגעי העבירה, וזאת מבלי לפגוע בזכויותיהם של חשודים או נאשמים. מטרת החוק היא להסדיר באופן כולל אך ממוקד את זכויותיהם של נפגעי עבירות פליליות בכל הקשור להליך החקירה, המשפט וריצוי עונשו של הנאשם. החוק מכיר בשתי זכויות עיקריות של נפגעי עבירה: הגנה ומידע. החוק קובע כי יש להגן על נפגע העבירה ולצמצם ככל הניתן את פגיעתו מההליך הפלילי, וכן יש לאפשר לו נגישות מלאה למידע הנוגע לעניינו לאורך ההליך.

כלומר החל משנת 2001 לנפגע העבירה קיים מעמד מיוחד המוסדר בחוק.

כתוצאה מחוק זה, תוקנו תקנות המפרטות את אופן יישום הזכויות ובין היתר דרכו של נפגע העבירה להביע עמדה בשלבים השונים של ההליך. מטרת התקנות היא להבטיח את זכויותיו של נפגע העבירה תוך התחשבות בו ובצרכיו ומבלי לפגוע בכבודו ובפרטיותו.

כך יכול נפגע העבירה, אם יבחר בכך, להביע עמדתו לפני גורמים שונים כגון: הרשות התובעת, בית המשפט, ועדת השחרורים ונשיא המדינה בהליך החנינה. לדוגמה נפגע העבירה זכאי (למעט חריגים) לעיין בכתב האישום, להגיש הצהרת נפגע עבירה לבית המשפט או לקבל פיצוי בגין הנזק שנגרם לו כתוצאה מהעבירה.

נוסף על כך, לנפגעי עבירות מין  או אלימות חמורה קיימות זכויות נוספות. בין היתר, הם זכאים לנוכחות מלווה בעת החקירה במשטרה, וכן עומדת להם הזכות להביע את עמדתם לפני התביעה טרם גיבוש הסדר הטיעון עם הנאשם.

יתרה מזאת, לנפגעי עבירות מין קיימת אפשרות בחוק לפנות לבית המשפט בבקשה להטיל מגבלות על מקום המגורים או העבודה של הנאשם שהורשע.

רבים מנפגעי העבירה אינם מודעים לזכויותיהם או לשלביו השונים של ההליך הפלילי, ולכן הם זקוקים לליווי משפטי, שיכין אותם להליך כהלכה, ויקפיד על כך שזכויותיהם לא תקופחנה.

על ידי מימוש זכויותיהם כדין ועל ידי ביטוי קולם של נפגעי העבירה ובני משפחותיהם ניתן מענה לצורכיהם.

השיקולים המנחים את הרשות התובעת מוכרים לי היטב, כמו גם שלבי ההליך הפלילי וזכויות נפגעי עבירה. על כן, אני מלווה נפגעי עבירה במקצועיות רבה תוך גילוי רגישות וסבלנות.

הליווי מתקיים החל משלבי החקירה המוקדמים, דרך ההליך המשפטי, הרשעת הנאשם ומיצוי זכויות נפגעי העבירה ובני משפחותיהם לאחר הרשעת הנאשם בפלילים.

בכך אני מייצג נאמנה את נפגעי העבירה, ומאפשר להם להיות מעורבים בהליך הפלילי בהתאם ליכולתם ולרצונם.

רוצה לדעת יותר על ליווי נפגעי עבירה? צור קשר.

צור קשר

וידאו

נגן וידאו

עו״ד שי גרין מציג: המשפט הפלילי

נגן וידאו

הרצאה בכנס על חזקת החפות

המלצות

תוכן עניינים

בחירה נכונה

התקשרו למספר:

או השאירו שם וטלפון ונדבר בהקדם.

צריכים עוד מידע?

התקשרו למספר:

או השאירו פרטים ונשוחח מאוחר יותר

הירשמו לרשימת הדיוור עכשיו

וקבלו עדכונים תקופתיים על מאמרים משפטיים חדשים

צריכים ללכת?

התקשרו למספר:

או השאירו פרטים ונשוחח מאוחר יותר