ניהול שימועים לפני רשויות התביעה

ניהול שימועים לפני רשויות התביעה ומדוע כל כך חשוב לדעת לנהל משא ומתן בהליך הפלילי?

ניהול שימועים לפני רשויות התביעה שמור לרוב למקרים בהם ניתן להימנע מהגשת כתב אישום, וכך לצמצם משמעותית את הנזק שעלול להיגרם מהגשת כתב אישום או מניהול משפט.

אבל בין אם טרם הגשת כתב האישום ובין אם לאחריו, הליכים רבים מסתיימים בהסכמות מחוץ לכותלי בית המשפט. בהליך משפטי הסכמות אלה נכללות בהסכם שנקרא הסדר טיעון אשר מצריך את אישורו של בית המשפט.

ישנם שלושה סוגים של הסדרי טיעון:

הסדר טיעון פתוח: הסכמה לוותר על חלק מהאישומים או להמיר אישום חמור באישום קל בתמורה להודאה, וזאת מבלי להגיע להסכמות אודות העונש;

הסדר טיעון סגור: הסכמה על העובדות וסעיפי העבירה וכן על רכיבי הענישה;

הסדר טיעון טווח: הסכמה על העובדות וסעיפי העבירה, אך הסכמה חלקית בלבד על רכיבי הענישה. במקרה זה לכל צד שמורה האפשרות להציג את עמדתו לעונש בכפוף לגבולות עליהם הסכימו הצדדים.

ניתן גם לגבש הסכמות חלף הגשת כתב אישום ואז הסדר הטיעון נקרא הסדר  מותנה.

באופן עקרוני, בשני המקרים, הן טרם הגשת כתב אישום והן לאחריו, הצדדים יכולים להגיע להסכמה להימנע מהגשת כתב אישום או לבטלו. אולם, לרוב במסגרת הסדר הטיעון הנאשם יסכים להודות באשמה באופן מלא או חלקי, ורשות התביעה תקל עמו בעובדות כתב האישום, בעבירות בהן הוא מואשם או בעונש.

הסכמות אלה מאפשרות לצדדים להסכים על תוצאת המשפט או חלקים ממנו, ובכך לחסוך את ניהולו תוך שהם מספקים לצדדים ודאות.

יש לדעת כי ברובם המכריע של המקרים בית המשפט מקבל את הסדר הטיעון. אך באותה נשימה יש לזכור כי בית המשפט גם רשאי שלא לקבלו או לחרוג ממנו.

מכל האמור לעיל נובעת החשיבות המכרעת בניהול משא ומתן מקצועי תוך הבנה יסודית של מנגנוני התביעה לצד הכרת החוק, הפסיקה ובית המשפט על בוריים.

לאור שירותי בפרקליטות, יש לי בקיאות רבה בהליכים הפנימיים שלה, דבר שמהווה יתרון עצום בבואי למשא ומתן עבור לקוחותיי. אני נלחם תוך שימוש בכלל ידיעותיי, על מנת שבמקרים המתאימים, לקוחותיי יקבלו את הדין המקל ביותר בהסכמת התביעה.

כך עולה בידי לחסוך מלקוחותיי ניהול משפט שהם לא מעוניינים בו, לקצר עבורם הליכים, וכן לאפשר להם להעריך במדויק יותר את עונשם. פעולות אלה, יש בהן כדי להקל על לקוחותיי כמו גם על בני משפחותיהם באופן ניכר בהיבט הנפשי ובהיבט הכלכלי, וגם בכך חשיבותן הרבה.

הרוב המוחלט של ההליכים הפליליים בישראל מסתיים במסגרת הסדרים. לכן, קיימת חשיבות ראשונה במעלה לייצוג המקצועי ביותר במסגרת הליכי השימוע, המשא ומתן והצגת הטיעונים בפני התביעה.

רוצים לדעת יותר על ניהול שימועים לפני רשויות התביעה? צרו קשר.

צור קשר

וידאו

נגן וידאו

עו״ד שי גרין מציג: המשפט הפלילי

נגן וידאו

הרצאה בכנס על חזקת החפות

המלצות

תוכן עניינים

בחירה נכונה

התקשרו למספר:

או השאירו שם וטלפון ונדבר בהקדם.

צריכים עוד מידע?

התקשרו למספר:

או השאירו פרטים ונשוחח מאוחר יותר

הירשמו לרשימת הדיוור עכשיו

וקבלו עדכונים תקופתיים על מאמרים משפטיים חדשים

צריכים ללכת?

התקשרו למספר:

או השאירו פרטים ונשוחח מאוחר יותר