ייצוג לפני וועדות מעין משפטיות

ייצוג לפני וועדות מעין משפטיות: ייצוג אסירים ומטופלים המאושפזים מכוח צו פלילי

מה כולל ייצוג לפני וועדות מעין משפטיות?

בבואי לייצג אסירים ומטופלים, אני משמיע את טיעוניהם באופן המשכנע ביותר בפני וועדות מעין משפטיות (אסירים או פסיכיאטריות) שמחליטות בעניין תנאיהם ושחרורם.

מהי וועדת השחרורים?

וועדת השחרורים היא ועדה המחליטה בעניין שחרור על תנאי של אסירים. הועדה יושבת בתוך מתקני הכליאה בישראל, ומורכבת משופט בדימוס המשמש כיו”ר הוועדה ושני נציגי ציבור. בוועדה רשאי להשתתף גם קצין שירות בתי הסוהר, אך הוא אינו בעל זכות הצבעה.

כל אסיר, לאחר שריצה תקופה של שני שלישים ממאסרו, זכאי על פי חוק להתייצב לפני ועדת שחרורים, אשר תבחן האם הוא ראוי ומתאים לשחרור מוקדם על תנאי. כאשר אסיר מבקש להופיע לפני הוועדה הוא מתמודד מול נציג היועץ המשפטי לממשלה.

האסיר חייב להראות שהתנהגותו בכלא הייתה חיובית, ולכן שחרורו לא יסכן את הציבור. בין שיקולי וועדת השחרורים: חומרת העבירה ונסיבות ביצועה, עברו הפלילי של האסיר, תקופת המאסר שנגזרה, תשלום הקנס או הפיצוי, האם האסיר זכה בעבר לשחרור מוקדם, התנהגותו בין כותלי הכלא (עבירות משמעת, עבודה, לימודים, הכשרות, טיפול וכדומה) והאם יש מידע של גורמי מודיעין המצביע על התנהגות שלילית בכלא או המשך מעורבות פלילית מחוצה לו.

גורמי שירות בתי הסוהר ובתוכם עובדים סוציאליים, רופאים וגורמים מהרשות לשיקום האסיר הם שיגישו דוחות וחוות דעת כדי ללמד על התנהגותו של האסיר בכלא וכדי להצביע על מסוכנותו במידה שישוחרר בשחרור מוקדם. על האסיר חלה החובה להוכיח שעשה כל שביכולתו על מנת לזכות בהזדמנות לחזור לחברה טרם סיום ריצוי עונש המאסר.

למעשה, הידיעה של האסיר שיש ביכולתו לזכות בשחרור מוקדם היא זו שלרוב מדרבנת אותו להתחיל בהליך הטיפולי כבר במהלך המאסר תוך הבנת המניע לביצוע העבירות מצדו. כאשר אסיר מקבל הזדמנות לעבור תהליך טיפולי במסגרת הכלא, ישנו סיכוי טוב יותר שהוא יוכל להשתקם ולהשתלב בחברה.

עם זאת, על האסיר לדעת, כי הוועדה תשקול גם את התנגדות נפגע העבירה או בני משפחתו. לבסוף, גם אסיר ששוחרר שחרור על תנאי מקבל על עצמו מגבלות ותנאים רבים. אם נמצא שהאסיר הפר אחת מהמגבלות או התנאים הוא עלול למצוא עצמו שב לכלא לריצוי מלוא תקופת מאסרו.

במהלך תקופת ריצוי העונש אני מקפיד ללוות אסירים. במסגרת ליווי זה בראש מעייני לוודא שלא נעשה להם עוול, ושהם מקבלים את זכויותיהם, ומשפרים את סיכוייהם לזכות בשחרור מוקדם.

ייצוג בוועדות השחרורים – עורך דין שי גרין

לאחר שלקוחותיי ריצו שני שלישים ממאסרם, ועמדו בכל התנאים של וועדת השחרורים, אני עומד על כך שהם יקבלו את ההזדמנות והזכות להשתלב שוב בחברה בהקדם האפשרי. לשם כך אני מייצג אותם בפני וועדת השחרורים, ומוביל לשחרורם המוקדם.

מהי וועדה פסיכיאטרית?

לעתים ההליך הפלילי אינו מסתיים במאסר. ישנם מקרים בהם ההליך הפלילי מסתיים באשפוז פסיכיאטרי על פי צו בית משפט. לבית המשפט, לאחר שקיבל חוות דעת פסיכיאטרית מתאימה, יש סמכות להורות על אשפוז בכפייה של נאשם שלוקה במחלת נפש או סבל ממחלה כזו בזמן ביצוע העבירה.

כאשר בית המשפט קובע כי על הנאשם להתאשפז, הפסיכיאטר המחוזי יקבע היכן יבוצע האשפוז. אולם, תקופת האשפוז על פי הצו לא יכולה להיות ארוכה יותר מתקופת המאסר המרבית הקבועה לעבירה.

באשפוז לפי צו ישנה חובה לקיים דיון תקופתי בעניינו של המאושפז לפני ועדה פסיכיאטרית אחת לחצי שנה לפחות.

הוועדה מוסמכת לאשר חופשות מחוץ לכותלי בית החולים, ואף להחליט על שחרורו של המאושפז. בכל ההליכים בפני הוועדה הפסיכיאטרית זכאי המאושפז לקבל ייצוג משפטי בידי עורך דין.

ייצוג בוועדות הפסיכיאטריות – עורך דין שי גרין

בבואי לייצג חולים בפני הוועדות הפסיכיאטריות אני משמיע את קולם, ועושה ככל האפשר להקל על תנאי האשפוז שלהם. כמו כן, אני מוודא שהם מקבלים את זכויותיהם משך כל תקופת האשפוז.

זקוקים לייצוג? צרו קשר.

צור קשר

וידאו

נגן וידאו

עו״ד שי גרין מציג: המשפט הפלילי

נגן וידאו

הרצאה בכנס על חזקת החפות

המלצות

תוכן עניינים

בחירה נכונה

התקשרו למספר:

או השאירו שם וטלפון ונדבר בהקדם.

צריכים עוד מידע?

התקשרו למספר:

או השאירו פרטים ונשוחח מאוחר יותר

הירשמו לרשימת הדיוור עכשיו

וקבלו עדכונים תקופתיים על מאמרים משפטיים חדשים

צריכים ללכת?

התקשרו למספר:

או השאירו פרטים ונשוחח מאוחר יותר